Slovníček pojmů

Full HD rozlišení - rozlišení obrazu 1 080 horizontálních řádků, každém řádku 1 920 zobrazovacích bodů. 1080p - progresivní zobrazení, 1080i - prokládané zobrazení. Poměr stran obrazu 16 : 9.

Blu-ray disk - optické médium schopné přenášet obsah 1080p HD. Většina filmů, které na Blu-ray vyjdou, dávají 1080p Full HD obraz, pokud je přehrávač připojen k 1080p HDTV pomocí HDMI kabelu. Blu-ray umožňuje kódovat 1080p24, 1080i50, a 1080i60. Obsah disku je přehráván rychlostí až 40 megabitů za sekundu.

Rozlišení 4K - 4K se rychle stává standardním rozlišením na trhu profesionální kinematografie. Poskytuje rozlišení 4 096 × 2 160 bodů, což je více než čtyřnásobek rozlišení Full HD.

Technologie Reality Creation - exkluzivní technologie Reality Creation zabezpečuje převzorkování obrazu na vyšší rozlišení, dramaticky zvyšuje detaily v obrazu s vysokým rozlišením a přináší divákům mnohem více zážitků z domácí knihovny stávajících Blu-ray™ disků. Tato technologie zlepšuje reprodukci barev a textur, které se ztratily během komprimace filmů na disk.

Mobile High-Definition Link (MHL) - standard pro mobilní multimediální (audio/video) rozhraní, které umožňuje připojit mobilní telefon, tablet a další přenosná elektronická zařízení k televizorům s vysokým rozlišením obrazu a zvuku. Nejnovější MHL 3.0 podporuje video až do rozlišení 4K (Ultra HD) a zvuk s kanály 7.1 při současném napájení připojeného přijímacího zařízení.

Zatížitelnost - výkon zesilovače, který je reprosoustava schopna zpracovat. Udávají se zpravidla dvě hodnoty - krátkodobá a dlouhodobá.

Citlivost - vyjadřuje, jak náročné je pro zesilovač reprosoustavu napájet. Čím vyšší je citlivost, tím hlasitěji bude hrát při stejném výkonu zesilovače.

Impedance - komplexní odpor reprosoustavy. Nejčastěji bývá 4 nebo 8 Ohm. Platí, že impedance reprosoustavy nesmí být nižší, než doporučená minimální impedance zesilovače.

Ozvučnice - "bedna", ve které jsou instalovány reproduktory a výhybka.

Bi-amping - zapojení reprosoustavy se dvěma zesilovači. Jeden pak napájí výškové, druhý středové a basové reproduktory.

Bi-wiring - připojení zesilovače dvojicí kabelů. Jeden vede signál pro výškový reproduktor, druhý pro středový a basový.

Subwoofer - Z fyziologie vnímání zvuku lidským uchem vyplývá, že pro stejný pocit hlasitosti je na nízkých kmitočtech zapotřebí daleko vyššího výkonu, než je postačující pro střední a vysoké kmitočty. Nejnižší kmitočet je také úměrný velikosti membrány reproduktoru a vnitřnímu objemu skříně. Pro reprosoustavy menších rozměrů je fyzikálně nemožné přenést nejnižší basy. Řešením je přidání aktivního subwooferu – speciální reprosoustavy pro reprodukci pouze nejnižších basových kmitočtů do reprodukčního řetězce. Tady opět hraje roli akustika a fyziologie vnímání zvuku lidským uchem. Ucho velice přesně vnímá směr, odkud vycházejí zvuky vyšších frekvencí. Vysoké kmitočty se šíří jako úzký paprsek, u středních kmitočtů se již úzký paprsek mění na kužel a nízké basové kmitočty se šíří kulově. Znamená to, že u nízkých basů do cca 100 Hz nedokážeme určit, odkud vycházejí. V momentě, kdy před posluchače umístíme klasické plnopásmové (hlavní) reprosoustavy a subwoofer například za posluchače, bude při správném nastavení ucho vnímat jako zdroj zvuku prostor u hlavních reprosoustav před posluchačem. Toho efektu je využito ve vícekanálových systémech domácího kina a stejně výhodně jej lze využít u stereoposlechu v případech, kdy není technicky možné umístit před posluchače velké reprosoustavy. Moderní receivery s tímto řešením počítají, jsou vybaveny speciálním signálovým výstupem pro subwoofer, kde je v jednom zvukovém kanálu sečtena veškerá basová linka pro celou nahrávku. Řešení s aktivním subwooferem je výhodné i v tom, že výkonově není tolik zatížen hlavní zesilovač a aktivní výhybka v subwooferu kompenzuje vlastní kmitočtovou charakteristiku subbasového reproduktoru a ozvučnice.

JASYKO s.r.o., Purkyňova 45, 612 00 Brno, tel.: 541 210 108, jasyko@jasyko.cz

Hodnocení zákazníků:

+