Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins

Začátky značky Bowers & Wilkins byly velice skromné. V roce 1965 otevřel John Bowers společně s kamarádem Royem Wilkinsem malý krámek s elektronikou. John Bowers pak rozšířil obchodní služby tím, že v zadní části krámku kompletoval reprosoustavy.

V roce 1966 založil John Bowers s dalším kamarádem Peterem Haywardem společnost B&W Electronics Ltd., která se již seriózně zabývala konstrukcí a vývojem reprosoustav. Není bez zajímavosti, že kapitál nutný k rozjezdu firmy (tenkrát stačilo 10.000,- liber) půjčila Johnovi jistá postarší slečna Knightová, která byla unesena jednak Johnovým klasickým hudebním vzděláním, tak i kvalitou reprosoustav, které ji John vyrobil.

První sériově vyráběná reprosoustava nesla název P1 a dnes patří k cenným sběratelským kouskům.

V průběhu let se značka B&W se vyprofilovala ze skromných začátků na předního světového výrobce kvalitních reprosoustav s globální vizí.

Nikoliv však design, ale technologie přivedly značku B&W tam kde v současnosti je a učinili z ní pojem ve světě reprosoustav. Matrixová konstrukce, flowport, kevlarové membrány, diamantové výškové reproduktory – to je dnes již klasika, kterou se snaží okopírovat nejeden konkurent. Tyto technologie však nevznikly samy o sobě: Za vším stojí mravenčí práce desítek lidí z vývojového střediska ve Steyningu, kde inženýři odděleni od výroby i marketingu (městečko Steyning se nachází mimo hlavní výrobní a obchodní kapacity značky – ty jsou ve městě Worthing nedaleko od Brightonu) laborují a hledají nové a novécesty, jak přiblížit reprodukovaný zvuk originálu.

V současné době značka B&W u nás již vžitá jako "Bévéčka" proniká i do segmentu multimedií. Její iPod reprosystémy Zeppelin AIR a Zeppelin Mini, nové počítačové reprosoustavy MM-1 nebo sluchátka P5, či "špunty" C5 jsou nepopiratelnou špičkou mezi produkty svého druhu.

 
JASYKO s.r.o., Purkyňova 45, 612 00 Brno, tel.: 541 210 108, jasyko@jasyko.cz

Hodnocení zákazníků:

+